Hakkında - Beyoğlu - Açık Veri Portalı

Hakkında

İstanbul Beyoğlu Belediyesi tarafından vatandaşların kamusal hizmetlerde elde edilen verilere kolayca ulaşabilmesini sağlamak amacıyla hayata geçirilen "Açık Veri Portalı" hizmete açıldı. Portal sayesinde vatandaşlar eğitimden çevreye, ulaşımdan turizme kadar onlarca alanda kamusal hizmetlerde elde edilen verilere kolayca ulaşmayı hedeflemektedir.
Bu veriler paylaşılırken Kişisel Verilerin Korunması Kanunu (KVKK) hükümlerine ve hukuka uygun hareket edilmiştir.


Beta sürümü şubat ayında kullanıma açılan portalın tam sürümü haziran ayı itibarıyla hizmete başlamıştır. Vatandaşlar, kamuda şeffaflığın sağlanması açısından büyük önem taşıyan "Açık Veri Portalı'na acikveri.smartbeyoglu.com, acikveri.beyoglu.bel.tr adreslerinden ulaşılmaktadır.


Beyoğlu Belediyesi 2005 yılından bu yana dijital dönüşüm ile ilgili önemli adımlar attı. Bu kapsamda Belediye Otomasyon Sistemi, 7/24 İletişim Merkezi, Vatandaş Memnuniyet Yönetim Sistemi, Belediye Mobil Uygulamaları ve Smart Beyoğlu Akıllı Şehir Uygulaması başta olmak üzere birçok dijital uygulama hizmete sunuldu. Gelinen son noktada elde edilen güçlü veriler, Açık Veri Portalı ile tüm bilim ve iş dünyasına sunulmuş oldu. Açık Veri Portalı'ndaki veriler; TUIK'in, Bakanlıkların, İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin ve Beyoğlu Belediyesi'nin verilerinden sağlandı. Portalın hayata geçirilmesiyle birlikte şehir hayatında yönetişim ve şeffaflığı daha güçlü hale getirmek, araştırmacıların, akademisyenlerin ve yazılımcıların doğru veriye daha kolay erişimini sağlayarak hem ekonomik hem sosyal alanda yapılacak bilimsel çalışmaları desteklemek amaçlanıyor. Potralın ayrıca Beyoğlu'nda yatırım yapacak tüm müteşebbislerden üniversite öğrencilerine kadar birçok sektöre katkı yapması da planlanıyor.


Açık Veri Portalı Beyoğlu’nun yönetişimi, kamu hizmetlerini ve aynı zamanda yaşam kalitesini iyileştirmek isteyenler için doğru veri sağlamada doğru bir kaynak olması hedeflenmiştir. Sizleri, sürekli gelişen ve güncelleyen bu verileri keşfetmeye çağırıyoruz.